Wzmacniacze

Każdy muzyk, czy ogólnie osoba związana z przemysłem muzycznym, filmowym, bądź telewizyjnym wie jak ważne jest odpowiednie brzmienie. Muzyka i dźwięki nie powinny być pozostawione sobie, lecz zaprezentowane w taki sposób żeby wydobyć ich pełen potencjał. Często też sprzęt elektroniczny nie jest nastawiony na głośność, lecz jakość. Jest to oczywiście bardzo dobry trop konstruowania, jednakże są sytuacje kiedy duże natężenie dźwięku jest naprawdę bardzo pożądane. W takich przypadkach z pomocą przychodzą wzmacniacze. Ich zadaniem jest zwiększanie mocy sygnału na wyjściu, dzięki czemu słyszymy dźwięki głośniejsze. Są one nieodzowne jeśli chodzi o funkcjonowanie przykładowo kina domowego, czy też gitary elektrycznej.

Zasadniczo możemy wyróżnić ich kilka rodzajów: lampowe, tranzystorowe oraz hybrydowe. Oprócz nich mamy także wzmacniacze combo-DAB, energizery, a ostatnio bardzo popularne stają się urządzenia DIY. Rynek oferuje nam zatem szeroki wachlarz wyboru, dlatego możemy być pewni że z pewnością znajdziemy jakiś odpowiadający naszym potrzebom.

Charakterystyka i specyfikacje wzmacniaczy

Wzmacniacze tranzystorowe są ogólnie rzecz biorą jednymi z najpopularniejszych. Dają one brzmienie bardzo neutralne i precyzyjne. Z kolei wzmacniacze lampowe opierają się o nieco starszą technologię, jednakże dźwięk, jaki nam dają jest zdecydowanie bardziej muzykalny i unikatowy. Warto też wspomnieć, że istnieją także hybrydy powyższych.

Konstrukcje nazywane wzmacniaczami DIY to nic innego jak urządzenia będące budowane pod konkretnego użytkownika. Jeśli mielibyśmy wskazywać na użycie amplifikatorów to na pewno można by wymienić gitarę elektryczną oraz akustyczną. Wzmacniacze do nich przeznaczone mają za zadanie wzmocnić ich sygnał. W przypadku gitary elektrycznej często zawierają one także dodatkowe układy modyfikujące dźwięk – overdrive, czy chociażby reverb. Kolejne zastosowanie amplifikatora odnajdziemy w mikrofonie. Wzmacniacz mikrofonowy zwiększa bowiem poziom jego sygnału do wartości zbliżonych poziomowi liniowemu. Mimo że to właśnie było głównym założeniem, często wykorzystuje się jego słabości kreując nowe brzmienia.

Jeszcze jednym, ale na pewno nie ostatnim sprzętem, który korzysta ze wzmacniacza są słuchawki. Sprawia, że są one w stanie wykorzystać swój pełen potencjał brzmieniowy.