Wieża stereo

Najpopularniejszym urządzeniem do odtwarzania muzyki są oczywiście wieże stereo. Dzieje się tak z powodu ich dużej dostępność, niskiej ceny i łatwej obsłudze. Jednakże poza nimi ma rynku jest obecnie całe multum innego typu odtwarzaczy. Zaliczają się do nich na pewno chociażby głośniki przenośne – umożliwiają nam odsłuchiwanie muzyki praktycznie w każdej chwili.

Dodatkowo jeśli chodzi o urządzenia trochę lepszej jakości, mamy również kina domowe. Wyposażone są one w potężne kolumny, których głównym zadaniem jest imitacja dźwięku przestrzennego. Kolejnym fenomenalnym sprzętem jest zdecydowanie soundbar. Wyglądem przypomina on listwę, jednak wyposażony jest w od kilku do kilkunastu głośników.

Stanowi dobrą alternatywę dla kina domowego, szczególnie jeśli użytkownik nie dysponuje dużą ilością wolnego miejsca. Mimo trochę gorszej jakości dźwięku, oferuje pasujący do każdego wnętrza design i dużą moc działania. Być może to właśnie dlatego soundbary stają się w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Posiadają wszak cały szereg niekwestionowalnych zalet.

Podział i charakterystyka wież stereo

Ze względu na sposób konstrukcji można zasadniczo podzielić wieże na trzy rodzaje: zintegrowane mini i mikro oraz komponentowe. Te pierwsze charakteryzuje oczywiście mały rozmiar, dlatego też bez problemu zmieszczą się one na szafce, czy półce. W ich skład wchodzi zwykle jednostka główna, wyposażona w radio, odtwarzacz płyt, wzmacniacz, czy też dodatkowe wejścia oraz dwie kolumny. Wieże te cechują się dobrą jakością dźwięku oraz dużą mocą muzyczną.

Dodatkowo pozwalają one na odtwarzanie muzyki w wielu różnych formatach. Podstawową różnicą między nimi są gabaryty – wieże mikro są bowiem od mini nieco mniejsze. Wieże komponentowe natomiast są wysokiej klasy sprzętem grającym, składającym się z kilku modułów połączonych ze sobą kablami. Warto dodać, że elementy te można dowolnie ze sobą zestawiać, a poszczególne komponenty nie muszą pochodzić nawet od tego samego producenta.

Z dodatkowych funkcji, niektóre wieże posiadają wbudowany magnetofon, który pozwala na odsłuch kaset. Często dokupuje się także do zestawu subwoofer, który to jest głośnikiem podbijającym tony najniższe. Kierując się wyborem wieży powinniśmy mieć na uwadze sposób jej wykorzystania, tylko w ten sposób uda nam się wybrać model idealny dla naszych potrzeb.