Mikrofon do nagrywania

Bardzo popularne w dzisiejszych czasach jest tworzenie contentu na potrzeby internetu. Tworzy się wtedy zwykle kanały na mediach społecznościowych i wrzuca muzykę lub filmiki na przeróżne tematy. Sprowadza się do to tego, że rośnie zapotrzebowanie na mikrofony do nagrywania. Wiadomo nie muszą one być stricte profesjonalne jak w studiach nagraniowych czy telewizyjnych.

Jednakże również powinny spełniać pewne standardy, szczególnie że youtuberzy wrzucając swoje filmy często na nich zarabiają. Oprócz multum amatorskich wokalistów czy też osób prowadzących swoje programy mamy także gamerów. Są to osoby, które prowadzą relacje, tak zwane streamy, z przechodzenia gier. Oni również potrzebują wysokiej jakości mikrofonów, tak aby dźwięk był dobrze słyszalny dla widzów.

Branża nagrywających amatorów naprawdę znacząco się rozrasta, dlatego bardzo dobrze, że firmy audio również dotrzymują im tempa. Wymieniając jeszcze inne zastosowania mikrofonu – są nimi na pewno telewizja, no i oczywiście branża muzyczna. W samych studiach nagraniowych znajduje się ogrom różnego rodzaju mikrofonów, wszak każdy służy rejestrowaniu czegoś innego.

Rodzaje mikrofonów

Zasadniczo wyróżnia się trzy rodzaje mikrofonów, są to: dynamiczny, pojemnościowy i wstęgowy.

Wstęgowy jest tak właściwie mikrofonem dynamicznym o dość specyficznej budowie. Charakteryzuje go bowiem staromodny design, który nawiązuje do dawnych czasów w studiach nagraniowych. Obecnie w większości przypadków jest on wypierany przez mikrofony pojemnościowe. Te z kolei zbudowane są z ruchomej membrany i stałej okładki.

Wymagają one też stałego podłączenia do zewnętrznego źródła zasilania. Zaletą mikrofonów pojemnościowych jest na pewno ich czułość, z tego też powodu bardzo dobrze sprawdzają się w miejscach o słabej akustyce. Najczęściej umieszcza się je na statywie, dzięki czemu nie podlegają one niepotrzebnym drganiom. Są to mikrofony stosowane głównie w sposób profesjonalny, na co wskazuje także ich cena.

Z kolei mikrofony dynamiczne działają na zasadzie pola magnetycznego. Wpływa to na fakt, że nie trzeba zasilać ich prądem stałym. Doskonale spisują się one w pomieszczeniach o dobrej akustyce oraz na scenie. Przy kupnie mikrofonu pamiętajmy żeby wziąć pod uwagę jego podstawowe parametry: zakres dynamiczny, napięcie szumów, czułość oraz impedancję.