Kolumny podłogowe

Moda na zakup kina domowego uderzyła znienacka i trwa praktycznie do dziś. Obecnie oprócz tradycyjnych zestawów możemy także zainwestować w tak zwane soundbary. Są to podłużne listwy posiadające zestaw głośników, których zadaniem jest imitacja dźwięku przestrzennego. Trzeba przyznać, że wypadają one na tle klasycznych kin domowych bardzo dobrze. Co prawda nie dostarczają aż tak dobrego brzmienia, ale nadrabiają natomiast swoim wyglądem i rozmiarem. Soundbary to idealne rozwiązania dla osób o małych mieszkaniach, które nie mają miejsca na ustawienie całego zestawu głośników kina domowego.

Są one bardzo eleganckie jeśli chodzi o design, dlatego idealnie dopełnią wnętrze każdego salonu. Wystarczy umieścić je przed lub nad telewizorem, podłączyć i już możemy cieszyć się kinowym brzmieniem. Z kinem domowym sprawa jest odrobinę trudniejsza. Po pierwsze musimy znaleźć odpowiednio dużo wolnego miejsca w naszym pomieszczeniu tak, aby można właściwie rozmieścić wszystkie głośniki. Po drugie natomiast, musimy sami zdecydować na jaki zestaw chcemy się zdecydować. Kompletowanie kina domowego ma to do siebie, że ogranicza nas jedynie nasz budżet i ewentualnie wolna przestrzeń.

Zestaw kina domowego

Zasadniczo mówi się o dwóch podstawowych rodzajach konfiguracji kina domowego: 5.1 oraz 7.1. Pierwsza liczba oznacza liczbę głośników w zestawie, natomiast druga określa ilość subwooferów. W kontekście głośników podstawę stanowią oczywiście kolumny podłogowe. Musimy bowiem wiedzieć, że zadaniem kolumn jest odtwarzanie trzech pasm: wysokiego, średniego oraz niskiego.

Tony niskie i średnie mogą być odtwarzane albo na jednym głośniku średnio-niskotonowym albo na dwóch oddzielnych. Oczywiście w praktyce drugie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze, ponieważ warto wiedzieć, że aby kino domowe spełniło swoją rolę, głośnik niskotonowy powinien mieć możliwie największą membranę. Oprócz głośników będzie nam także potrzebny wzmacniacz, odtwarzacz DVD lub Blu-Ray oraz telewizor. Mając tak skompletowany zestaw możemy być pewni, że oglądając film doznamy niesamowitych emocji i wrażeń. Są oczywiście przeciwnicy i zwolennicy kina domowego – ci pierwsi uważają że lepszym rozwiązaniem jest soundbar. Jednakże wszystko zależy od naszych środków, ilości wolnego miejsca, a przede wszystkim sprzętowych oczekiwań.