Jaki soundbar

Pierwsze kina domowe pojawiły się już stosunkowo dość dawno temu. Od tego czasu wiele się zmieniło, a rynek audio rozwinął się na naprawdę ogromną skalę. Czym jednak jest tak właściwie kino domowe? Jest to zestaw kilku niezbędnych urządzeń, które współpracują ze sobą. Ich zadaniem jest dostarczenie widzowi, bądź też słuchaczowi niecodziennych wrażeń związanych z odbiorem audytywnym.

Z tego też powodu w kina domowe inwestują nie tylko kinomaniacy, ale i również miłośnicy muzyki. Sprzęt ten daje bowiem możliwość przestrzennego słyszenia dźwięku, podobnie jak ma to miejsce kinie, czy też sali koncertowej. Na zestaw taki składa się przede wszystkim komplet głośników o różnych rozmiarach i przeznaczeniu oraz wzmacniacz. To właśnie onr są głównymi konstruktorami brzmienia, które zachwyca tak wielu ludzi.

Oprócz nich w skład kina domowego wchodzić muszą jeszcze telewizor oraz odtwarzacz CD lub Blu-Ray. Mając komplet tych wszystkich elementów możemy cieszyć się wysoką jakością dźwięku połączoną wrażeniem przestrzenności. Warto też wiedzieć, że na rynku istnieje także ciekawa alternatywa kina domowego jaką jest soundbar.

Soundbar – zalety i wady

Sama koncepcja soundbaru ma swoje korzenie właśnie w zestawie kina domowego.

Jego naczelnym zadaniem miało być oczywiście serwowanie dźwięku przestrzennego, a tak samo ma się sytuacja ze soundbarami. Są to urządzenia bazujące na założeniach kina domowego, ale różnią się one nieco swoją konstrukcją. Naczelną ideą soundbarów jest ich mobilność – są to sprzęty o małych gabarytach, które można bez problemu stosować w różnych pomieszczeniach. W przypadku kin domowych byłoby to raczej działanie karkołomne, biorąc pod uwagę, że przykładowo zestaw głośników uzależniony jest od metrażu pokoju.

Soundbar to zatem podłużna listwa, na której znajdują się głośniki. Cała filozofia jego użycia zamyka się w umieszczeniu go przed lub nad telewizorem i połączeniu go z nim. Dodatkowo soundbary wykonywane są bardzo stylowo, a wszystko to aby pasowały do niemalże każdego wnętrza. Jeżeli nie posiadamy dużego mieszkania, a każdy metr kwadratowy jest na wagę złota będą one z pewnością urządzeniem idealnym.

Nie posiadają być może aż tak niesamowitej jakości jak kina domowe, ale wygrywają z nimi swoim rozmiarem, wyglądem, mobilnością oraz łatwością w użyciu.