Dobry gramofon

Moda na retro i vintage zrodziła się już jakiś czas temu, jednakże trzeba przyznać, że jest ona cały czas żywa. Dotyczy już nie tylko ubioru, fryzury, wystroju, czy też dekoracji, ale i również sprzętów. Winyle i nowoczesny gramofon stają się bowiem coraz częściej wyposażeniem każdego domu. Zbieranie płyt winylowych zawsze miało swoich zwolenników, jednak trzeba przyznać że ostatnimi czasy ich liczba naprawdę wzrasta.

Naprzeciw wychodzą im oczywiście firmy audio oferujące wysokiej klasy nowoczesne gramofony. Na pewno wielu z nas posiada te urządzenia w swoich piwnicach, lecz są one zwykle stare i pokryte kurzem. Z tych też powodów nie zawsze udaje się je naprawić. Obecnie produkowane gramofony zwykle bardzo przypominają designem swoich poprzedników.

Są one również konstruowane na podobnych zasadach, ale jak wiadomo inżynierowie zdecydowanie je ulepszają. Być może to właśnie było przyczyną zwiększenia się mody na winyle, gdy nie ma przecież już teraz żadnego problemu zaopatrzyć się w dobrze działający gramofon. Warto też dodać, że praktycznie każdy obecnie wychodzący singiel czy album są wydawane także w postaci płyty winylowej. Z pewnością to także przyciąga kolejne osoby do zainwestowania w dobry sprzęt gramofonowy.

Jaki wybrać napęd gramofonu?

Decydując się na zakup gramofonu trzeba wpierw zapoznać się dokładnie z jego parametrami, tak aby wybrać model możliwie najbardziej odpowiedni dla nas. Na rynku dostępne mamy dwa główne rodzaje napędów gramofonów – paskowy i bezpośredni. Napęd paskowy polega na wprowadzaniu talerza w obroty poprzez gumowy pasek, który połączony jest z wirnikiem silnika. Podlega on oczywiście zużywaniu, dlatego też w razie potrzebny należy go oczywiście poddawać wymianie.

Jeśli tego nie zrobimy, obroty gramofonu staną się bowiem bardzo nierównomierne. Napęd bezpośredni z kolei charakteryzuje to, że bolec znajdujący się w centrum talerza wychodzi wprost z silnika i od razu jest już częścią jego mechanizmu. Nie zawiera on zatem żadnych dodatkowych łączników w postaci paska, co gwarantuje jego stabilną prędkość. Jednakże, w przypadku jakiejkolwiek awarii, do wymiany nadaje się cała aparatura.

Jest to oczywiście proces o wiele bardziej kosztowny, niż naprawa napędu paskowego. Oba napędy mają bowiem swoje zalety, ale ostateczny wybór zależy tylko od nas.

soundbar